Ismét megszólaltak az ágyúk a Mészeg-hegy lábánál
2017. szeptember 23-án újra megszólaltak az ágyúk a Pákozd-Sukorói ütközet 169. évfordulója tiszteletére. A korábbi évek gyakorlatának megfelelően újra összegyűltek a hagyományőrzők összesen (103 fő) a pákozdi obeliszk környékén, hogy emlékezzenek az 1848/49 Forradalom és Szabadságharc első győztes ütközetéről, a VIII. Honvédfesztivál keretén belül.
A protokolláris ünnepség 10 00-kor kezdődött, a katonai hagyományőrzők sorakozójával (a középkortól kezdve a Magyar Néphadseregig) az 1848-as kort a 2. Budai Honvéd Zászlóalj, a 32-s sorgyalogezred és a Fehérvári Huszárok tagjai képviselték. 2. Budai Honvéd Zászlóalj 2 fővel adta díszőrséget az obeliszk két oldalán, A koszorú került elhelyezésre a hagyományőrzők nevében az obeliszk talpazatára, ezt követően, a hagyományőrzők, külön-külön kis táborokban mutatkoztak be.
Délután 15 00-ra volt meghirdetve „169 éve történt” amikor is 169 diák és MHKSZ hagyományőrzőinek bemutatójára került sor mintegy 300-400 fő előtt. A „gyerekcsata” igen sikeres volt, az általános iskolai diákok igen lelkesen küzdöttek egymással, ágyútűzzel segítve a harcolókat. Ezt követően a megjelent hagyományőrzőkkel megeleveníteni a 169. évvel ezelőtt történteket, ehhez nagy segítséget nyújtott Herman Róbert történész úr a Hadtörténeti Intézet és Múzeumból, őt kérték fel ennek a rendezvény narrátorának. Először bemutatta a két oldal résztvevőit. A narrátori feladatokat igen sikeresen látta el még az „elbújó vadászokat” is feladta az ellenségnek.
A „csata” természetesen tüzérségi előkészítéssel majd gyalogos és lovas felderítéssel indult. Majd a hagyományoknak megfelelően többszöri gyalogsági támadás, lovas roham, visszavonulást mutattak be. Igen jellemző volt az akkori ütközetekre az un. Párbaj ezt is eljátszottuk, a lovasság két parancsnoka összecsapott és természetesen a magyar fél „kaszabolta le” az ellenfelét. Közben pedig az ágyúk válaszolgattak egymásnak. Párbaj után a harmadik gyalogsági rohammal „az erdőbe szorítottuk be az ellenséget” A lovasság ezzel egy időben indult „attakra” aminek az eredményeként körbezárták a „vérteseket” így lett teljes a diadal.
A rendezvény zárásaként a résztvevők díszmenettel tisztelegtek a nézőknek, amikor is a narrátor ismételten bemutatta név szerint a résztvevő csapatokat, akik nagy tapsot kaptak a nézőktől. A helyi sajtóban, televízióban is megírták leadták, a történteket.
A megemlékezést a résztvevők (hagyományőrzők) igen sikeresnek ítélték
Székesfehérvár, 2017. október 04.
Páli Csaba
hő. hu. alezredes