10 éves a „VÉRTES” Egyesület

Régi hadi szokás szerint, Szent György napjához kötődve, április 29-én tartottuk a „VÉRTES” Egyesület Tavaszi Mustráját. Ez az idei rendezvény több szempontból is különleges volt számunkra. Idén ünnepli egyesületünk 10 éves fennállását, így ez volt a születésnapi ünnepségünk is.

A program, hagyományaink szerint a Mustrával kezdődött. Itt egyenként, minden megjelent harcosunknak ellenőriztük teljes középkori fegyverzetét, öltözetét, felszerelését, azoknak nemcsak meglétét, hanem állapotát is. Az itt szerzett minősítés alapján osztunk zsoldot a következő hadi-évben.  A mustra után következett a harci verseny, ahol teljes fegyverzetben, páncélban, sisakban, pajzzsal, íjjal, tegezekkel, karddal kellett egy kb. 2 km-es, bozótos erdei, leküzdendő akadályokkal tarkított pályát futva teljesíteni. A verseny után bográcsgulyás, majd az apródavatás és egy lovaggá ütés következett. A tíz éves évforduló méltó megünnepléseként pedig, még előző este, megalakult „VÉRTES” Egyesület Császár-huszár és Dragonyos Csapata.

Egyesületünk alakításakor az elsődleges cél az volt, hogy a gyermeknevelésben legyen a hagyományőrzés egy izgalmas látványos eszköz. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján ez egész jól sikerült. Több száz gyerek fordult meg apród-csapatunkban, és jelentős részük évekig aktív katonai hagyományőrzőként működött, csapatunk magja pedig már felnőttként is folytatja ezt. Az új alakulat már kifejezetten felnőtt közösségként alakult.

Az 1. Császár-huszár ezred egyenruháját választottuk, illetve - egyrészt okulva a hazai rendezvények tanulságából, ahol mindig kevés az „ellenség”, másrészt igen drága egy huszárruha – osztrák dragonyosként harcolhatnak ifjabb tagjaink. Úgy gondoljuk, mivel a dragonyosok, lovasított, gyalog harcoló katonák voltak, ez egy jó kompromisszum a két fegyvernem közt. Valamint fontosnak tartjuk, hogy ezzel felhívhatjuk arra a figyelmet, hogy ezeknek a fegyvernemeknek a kb. 200 éves fennállása alatt egyetlen év volt, amikor ellenségként álltak szemben, egyébként bajtársként küzdöttek minden ellenséggel!

Hét fővel alakultunk, akit kiegészít nyolcadiknak egy pónilovas gyerek huszár. Terveink szerint év végéig szeretnénk felszerelni egy-egy MHKHSZ-minősítőre alkalmas lovas-huszár és gyalogos dragonyos csapatot. Jelenleg 3-3 teljes fegyverzetű harcossal tudunk megjelenni.

10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
10 éves a „VÉRTES” Egyesület
Címkék