Fehérvári huszárok Limanowában

„A jablonieci temető a magyar nép legszebb szentélye lengyel földön”

A Fehérvári Huszárok Egyesülete Limanowa polgármesterétől ismételten - immár harmadszor - meghívást kapott a jablonieci győztes ütközet megemlékezésre. Lengyel barátaink az ünnepséget egy héttel elhalasztották, hogy egyesületünk tagjai részt tudjanak venni a limanowai rendezvényen.

Egyesületünk hat tagja utazott ki 2017. december 16-án Lengyelországba. A kora délutáni megérkezést, a szállás elfoglalását és az ebéd elfogyasztását követően Tymbarkba mentünk át. Ebben a községben az első világháború idején katonai kórház működött ideszállították a decemberi harcok sebesültjeit, és itt temették el a hősi halált halt tiszteket. Ide temették el először Muhr Ottmár ezredest is. Ebben a piciny sírkertben gyertyát gyújtottunk az elesett katonák emlékére és megkoszorúztuk Szántay Jenő huszár kapitány sírját, aki Muhr ezredes mellet esett el.

Másnap, december 17-én 11.00-órakor kezdődött a megemlékezés a Jabloniecen. A zászlófelvonások, és a himnuszok elhangzását követően a narrátor bemutatta a vendégeket. Magyarországot Veszprémy László alezredes a HIM-től, és a krakkói főkonzul, dr. Körmendy Adrienn professzor asszony képviselte. Természetesen jelen volt Wladyslaw Bieda Limanowa polgármestere, továbbá a város és megye előjárói.

A polgármesteri köszöntőt követően a főkonzul asszony tartotta a megemlékezést. Igen megható volt, hogy a magyar huszárokról, és azok hősiességéről beszélt (az ő szavai kerültek a mottóba). Nagyon jó volt magyar huszárnak lenni Limanowában ezen a hétvégén. Az ünnepi megemlékezést után a mise következett, ahol szintén nagyon sokszor elhangzott a magyar huszár, mint a hősiesség jelképe. A misét követően a koszorúzás következett Muhr Ottmár ezredes emlékhelyén. Koszorúzott a város és megye képviselői, HIM képviselője, a Krakkói Főkonzul asszony és természetesen a helyi hagyományőrzők Marek Sukienik vezetésével.

Az Ünnepi ebédet követően, és az ajándékok kölcsönös átadása után elindultunk haza, egy felejthetetlen hétvége után. Ígéretet tettünk, hogy egy év múlva újra találkozunk.

Székesfehérvár, 2017. december 27.

Páli Csaba
hö. huszár alezredes

Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Fehérvári huszárok Limanowában
Címkék