A boldog békeidők tiszti báljainak emlékezete
2012. február 18-án, 104 év szünet után Sopronban ismét megszólalt Johann Strauss Denevérje és a Monarchia elit ezredének – a Nádasdy huszárezred – hagyományőrzői, huszárok és hölgyeik francia négyessel nyitották meg a Soproni Huszárok Bálját. Így történt ez idén is, immár hetedszer. 2012 óta minden évben a soproni farsangi időszak legnagyobb és legnívósabb bálja a mi bálunk.
A Soproni Huszárok Bálja a minőségi katonai hagyományőrzés egy unikális színtere. Minden részletével együtt, azon mércének kell megfelelnünk, melyet a boldog békeidők tiszti báljai- a soproni farsangi időszak leglátogatottabb társasági eseményei- állítottak fel.
A Pannónia Szálló miliője, a korabeli ruhák, a ceremóniamester tevékenysége, egyesületünk tagjai által bemutatott Francia négyes nyitótánc, a császári és királyi menüsorok, a táncrend szerinti táncok mind- mind a monarchiás időutazás részei. Bálunk minden évben teltházas, hiszen a magas presztízse mellett mindig hangsúlyt fektettünk az ár-érték arányra, preferálva azt a szempontot, hogy a hagyományőrzők számára elérhető legyen az effajta kulturált szórakozási lehetőség.
A katonai hagyományőrzés komplex tevékenység, melyhez hozzá tartozik az autentikus küllem és alakiság, a fegyverhasználat és elméleti felkészültség. Hozzá tartoznak az ünnepségek, megemlékezések, csatabemutatók. Hozzá tartozik a korabeli fotók, eredeti ruhák, felszerelések gyűjtése és még nagyon sok minden. De a katonai hagyományőrzés szerves részei kell, hogy legyenek a társasági események, mint pl. a Hubertus lovaglások, katonai lovas versenyek, és persze a bálok is. Ismerni kell a társasági események történelmi hátterét, ismerni kell a képviselt korszak zenéjét, táncait, etikettjét. Ebben a kategóriában hiánypótló a Soproni Huszárok Bálja.
Többszörös célkitűzések teljesülnek ezáltal:
- – hisz ilyen bál volt anno- és hagyományteremtés, hiszen a hetedik sikeres bálunkon vagyunk túl.
- A hagyományőrzőkhöz tartozó hölgyek is „testhezálló feladatokat” találnak, ezáltal szívesebben biztosítják a katonai hagyományőrzés számára nagyon fontos családi hátteret.
- A zene, a tánc, az ismerkedés és a társas események popularitása a fiatalokat is közelebb hozza a katonai tevékenységhez.
- A korabeli zenék és táncok közkinccsé válnak.
- A katonai hagyományőrzés e szegmensének segítségével a teljes tevékenységünk társadalmi elismertsége növekedik.
- A hazai és nemzetközi hagyományőrzőkkel való kapcsolattartás színterei is az ilyen bálok.
És, hogy kik is tisztelték meg 2018. február 10- én a soproni házigazdákat? A soproni huszárok 2018 évi bálján – a teljesség igénye nélkül- részt vettek:
Dr. Papp Ferenc a HM főosztályvezetője, Prof. Dr. Csikány Tamás a NKE Hadtudományi Doktori Iskola Vezetője, Hegedűs Elemér hadtörténész, Alfred Ertl, a Közép Európai Hagyományőrző Egyesületek Szövetségének elnöke.
Elfogadták meghívásunkat a MHKHSZ pápai, székesfehérvári-, mogyoródi-, hódmezővásárhelyi-, szombathelyi-, váci-, és tapolcai tagegyesületeinek képviselői, a Zrínyi SE Lovas Szakosztály tagjai, a NKE Ludovika Huszár Díszszakasz tagjai, a Kapuvári Lovas Barátok Körének- és a Centenáriumi Dandár tagegyesületeinek képviselői.
De hogyan is lett volna, k. und k. a rendezvény osztrák hagyományőrzők nélkül? Ausztriából és Dél- Tirolból képviseltették magukat a HR1, a HR5, a HR11, a HR13, és HR16 huszárok, a DR2, DR3, DR5 dragonyosok, a Deutschmeister Regiment gyalogosai és a Schützenkompanie Latzfons tagjai.
Külön köszönöm Kripcsi-Szabó Józsefnek és feleségének, akik bálunk fényét ékszer- és ruhakiállításukkal emelték. Köszönet jár minden tagunknak, családtagjaiknak, barátainknak és minden pártolónknak, akik a bál szervezésében és lebonyolításában közreműködtek. Ezúton köszönöm a bál minden résztvevőjének megtisztelő részvételét is!
Jövőre ismét együtt a Soproni Huszárok Bálján!
Grubits Róbert elnök
Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület