Beszámoló a „VÉRTES” Egyesület 2019-es évéről
Az idei évben egyesületünk igen eredményesen zárta a szezont, úgy is mondhatnám a hadi-évet. Januártól kezdve 56 különböző rendezvényen vettünk részt. Mivel többnapos rendezvények is voltak, így összesen 120 napot töltöttünk katonai hagyományőrzéssel. Ezen kívül zajlottak a rendszeres heti vívóedzéseink, külön gyerekeknek és külön felnőtteknek, íjász edzéseink, lovas edzéseink és kisebb lovas túráink. Mindhárom korszakunk igen sokat tevékenykedett. Nézzük az időben visszafelé haladva:
Napóleoni korszak - 1848
Januárban Csákváron kezdtünk a Kotló-hegyi huszár megemlékezésen.
Március 15-e kapcsán 12 helyszínen jártunk, erről már részletesebben beszámoltunk.
A Tavaszi hadjárat három csatájában (Hatvan, Tápióbicske, Vác) dragonyosként harcoltunk, Hatvanban huszárként is.
Háromszor jártunk Simonpusztán a közös MHKHSZ edzéseken és bemutatókon.
A Budai várban ismét az osztrák gyalogságot erősítettük.
A Gödöllői kastélyban huszár-játszóház keretében „képeztünk ki” ifjú huszárokat.
Az Agostyáni ökofalu nyári gyerek táborában bemutatóztunk.
Ősszel pedig a Pákozdon és október 6.-án Herceghalomon csatáztunk.
Végül Sümegen a huszár-vadászlovagláson zártuk az évet.
Török kor
Salföldön a Balassi napon kezdtünk, lovon és gyalog, törökként és magyarként.
Esztergomban kétszer is jártunk, Balassi Bálint emléktáblájának koszorúzásán díszőrséget adtunk, majd az Ízek, Korok, Hangulatok Fesztiválon török kori táborral és bemutatókkal szerepeltünk.
A Kapu-vára Fesztiválon, és a dombóvári Hat Vár Hat Rád rendezvényen is táborral, lovas és gyalogos vitézekkel csatáztunk.
Augusztus elején a Salföldi Kopjások edzőtáborában vendégeskedtünk, illetve vezettük a szablya edzéseket, augusztus végén pedig a Mohácsi Csata Emlékzarándoklaton lovagoltunk Dunaföldvártól Mohácsig a Tolnai huszárok vendégeként, három lovunkkal.
Középkor
Ez a részlegünk a legnépesebb, ehhez kapcsolódik apród csapatunk is.
A februárt Zsámbékon egy Fegyverzajos Télűzővel kezdtük.
Simonpusztán az Ifjúsági Kiképzésen 18 fővel szerepeltünk.
Aztán jött a szokásos tavaszi Mustránk, Próbánk és Apród-avatásunk, Száron.
Bemutatóink még Bicskén, a pápai Hegy Napján, a Csőszi Történelmi Fesztiválon, Iharoson, Csepelen, a Somogyvári Nemzeti Emlékhelyen, Balatonbogláron és Sátoraljaújhelyen voltak, szintén lovagi tábor állítással, lovas, gyalogos és apród bemutatókkal.
Külön kell megemlítenem a Nagyvázsonyi Kinizsi várat és önkormányzatot, akikkel kiváló munkakapcsolatot sikerült kialakítani. Náluk tartottuk egyhetes edzőtáborunkat, a Hazajáró Fesztiválon 26 fővel vettünk részt, illetve júliustól augusztus 20.-áig, minden nap három harcosunk szerepelt a vár bemutatóin, így Nagyvázsonyban idén több mint 100 bemutatót tartottunk!
Végül iskolai élő történelem órákkal, történelmi játszóházakkal szerepeltünk a Bicskei Szent László Iskolában, egy biatorbágyi, a nagyvázsonyi és a szári iskolákban.
Idén már csak a szokásos téli hadgyakorlatunk van hátra az Előszilveszteri Portya. Ha nem jön más közbe ez lesz 57. rendezvényünk, amit nézve - szerintem - elégedettek lehetünk ezzel az évvel.
Tóth Tihamér
egyesületi elnök